7 változás a terhesség alatt
Kismamának lenni különleges állapot, a kilenc hónap alatt számtalan változás megy végbe a szervezetben. A női test tetőtől talpig átalakul.
- Agy
A tehességi hormon (HCG) felelős a kialakult másállapotért. Ez okozza a várandósoknál jelentkező fáradtságot és csökkent koncentrálóképességet, a feledékenységet és a hirtelen hangulatingadozásokat. A jó hír, hogy a szoptatás elkezdése után minden egykettőre visszaáll a régi kerékvágásba.
- Szív
A gyermekvárás erősen igénybe veszi a szívet és a keringést. Mivel a vértérfogat kb. 30%-kal nő, a szív is 20%-kal gyorsabban ver, hogy a megnövekedett mennyiségű vért keringetni tudja. A terhesség utolsó harmadában például már 2 liternyivel többet pumpál át a szervezeten. Ez okozza azt, hogy sok nő vérnyomása magasabb lesz a várandósság időszaka alatt.
- Anyagcsere
Az oxigénfogyasztáson túl az összes anyagcsere-folyamat fokozódik a várandósság alatt, mindez pedig gyakran émelygést, székrekedést, gyomorégést és fáradtságot idéz elő.
- Testsúly
A csípőn, a hason, a combon és a fenék tájékán zsírlerakódások alakulnak ki. Egy kismama a terhesség ideje alatt általában 10-12 kg-ot hízik. Ebből nagyjából 3-4 kg-nyi az újonnan kialakult zsírpárnák tömege – ezek biztosítják az energiatartalékot az elkövetkező időszakban, amikor az anyukának táplálnia kell csecsemőjét.
- Haj
Sok várandós nő panaszkodik a fodrászának, hogy a hónapok előrehaladtávla a haja egyre inkább elveszti a tartását, és hullani kezd. Szülés után azonban még gyakoribb ez a probléma, amiért egyrészt a szervezet energiaraktárainak kimerülése tehető felelőssé: a fontosabb nyomelemekből (pl. cink, vas), illetve vitaminokból is hiány alakulhat ki. Az is előfordul, hogy a megnövekedett progeszteronszint miatt sok hajszál kerül telogén fázisba, azaz nyugvó szakaszba, ilyenkor pedig nagy mennyiségű haj hullhat ki egyszerre. Ez a folyamat nem kóros, de ha fél éven belül sem múlik el, érdemes felkeresni a problémával egy szakembert.
- Bőr
A bőr ebben az időszakban gyorsabban barnul, és pigmentelváltozások is könnyebben jelennek meg rajta. A mellbimbó környéke besötétedik, és a haj középvonalában is kialakulhat egy sötét csík. A legfeltűnőbb az úgynevezett „terhességi maszk", vagyis az arcon, a szemek alatt megjelenő barna foltok megléte. A babavárás ideje alatt az anyajegyek, szeplők is sötétebbek lesznek.
- Láb
A hormonváltozások hatására az izmok, a szalagok és a kötőszövetek elgyengülnek, emiatt dagadhat be a boka, és feszülhet fájdalmasan a lábszár. Emellett a szervezet több vizet is tárol, a plusztehertől pedig a lábak elnehezülnek. Tovább súlyosbíthatja a helyzetet a kelleténél nagyobb testsúly és a vénák felduzzadása. A várandós anyukának emiatt minél kevesebbet kellene állnia vagy ülnie, a legjobb, ha inkább felpolcolt lábakkal pihen. A terhesség alatt a nők 5-20%-ánál alakul ki visszér, emiatt is oda kell figyelni a testsúlyra.
Forrás: http://www.blikk.hu